Тълкуванието на Писанието в Православната църква: включване на контекстуалната херменевтика в православните библейски изследвания

15.00 лв.

1 in stock

Description

Представената книга на сръбския проф. Предраг Драгутинович Тълкуването на Писанието в Православната църква: включване на контекстуалната херменевтика в православните библейски изследвания (Университетско издателство „Епископ Константин Преславски“, Шумен, 2021 г.) е събитие за православната библеистика. Това е и първото по рода си методологично православно изследване, което излиза у нас и което цели да разчупи утвърдени принципи на тълкуване на Св. Писание. Добре известно е, че библейските текстове са тълкувани обичайно в светлината на светоотеческата традиция, по-специално в контекта на отците от 4-8 в. Според проф. Драгутинович обаче парадигматичността на византийската мисъл трябва да отстъпи пред новите светогледни пластове и методологии. Това проличава от следните думи на сръбския богослов, които поне според мене говорят много за намеренията на автора:

„Православието изглежда, че се отъждествява твърде тясно с Византия и в края на краищата е в състояние да следва само византийския модел във всяка сфера и аспект на църковния живот (богословие, богослужение, проповед, администрация, църковно устройство, иконография, пеене и т. н.). Именно този модел обаче не е непременно пример, който съвпада с очакванията на съвременните хора. Историческото православие изглежда, че тогава е поставено в капана на Византия и в това отношение най-голямото предизвикателство за православието днес е да преодолее това историческо и културно втвърдяване“. Тъкмо това безпокойство го кара да срещне традицията, не традиционализма, със съвременните методи на изследване на Св. Писание. Той избира за основен херменевтичен лост историко-критичния метод и контекстуалната херменевтика.

Според мене основание за такава промяна има, тъй като свещените текстове не само че принадлежат на друго време и различни контексти, но и са част от живия опит на Църквата, който не е застинал в миналото. Съвременният човек задава различни въпроси към Св. Писание и очаква адекватно рационално обяснение. Да, за някои това е крайно обективиране на записаното Откровение, но тaкава е новата реалност. Има хора, които изпитват нужда да усетят импулса на идеите, стоящи зад един или друг библейски конструкт, а не просто да чуят или прочетат светоотечески коментар, който е отговарял на потребностите и очакванията на читателите тогава. Други пък търсят социалния прочит на Писанието, който ще помогне да се осмисли социалната функция на даден библейски абзац и ще покаже неговата неметафизична нормативност. Именно тези нови реалности се опитва да зачете сръбският библеист.С оглед на намеренията си той е разделил книгата на шест основни глави, подразделени на подглави. Изследването му е предхождано от встъпителна студия „Православната библеистика и историко-критичният метод“, изготвена от о. Теодор Стойчев. Обемът на цялото книжно тяло е 104 страници. Преводът е извършен от проф. д.б.н. Емил Трайчев, а рецензенти са доц. д-р Павлин Събев и доц. д-р Теодор Стойчев.

 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Тълкуванието на Писанието в Православната църква: включване на контекстуалната херменевтика в православните библейски изследвания”

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *